A Maros megyei MPP nyilatkozata
MPP Maros megyei szervezete felkéri az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács helyi és országos szervezetét és ezeknek a struktúráknak vezetőit, hogy mihamarabb csatlakozzanak az általuk kezdeményezte Polgári Koalícióhoz, és találjanak egy közös, pártok felett álló közös jelöltet, aki képes megnyerni a marosvásárhelyi polgármesteri választást.
"Szomorúan tapasztaljuk, hogy az amitől tartottunk beigazolódott. Az RMDSZ vezetőségét továbbra is csak a pártszempontok vezérlik. A szövetség a tőle megszokott arroganciával rúgta fel a marosvásárhelyi polgármesterjelölt-állítás körül kialakítandó konszenzus írott és íratlan szabályait. Üdvözöljük ugyanakkor az EMNT és az EMNP országos vezetőinek felhívását, mely szerint független jelöltet kell indítani Marosvásárhelyen a polgármesteri székért vívott küzdelemben. Emlékeztetünk: a Magyar Polgári Párt többször is világossá tette. Álláspontunk szerint a teljes nemzeti egység megvalósítása érdekében pártok felett álló személyt kell találnunk polgármester-jelöltnek. Úgy tünik alapelveink egybecsengenek, már csak a közös jelöltet kell kiválasztanunk. Olyan jelöltet kell találnunk, aki meg tudja nyerni a választást!
Az új helyzet fényében felkérjük az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács helyi és országos vezetőit, hogy mihamarabb csatlakozzanak a Magyar Polgári Párt kezdeményezte Polgári Koalícióhoz. Célunk:
1. Marosvásárhely polgármesteri székének magyar jelölt általi megszerzése.
2. Az RMDSZ vezetősége által megtestesített posztkommunista, monolitikus politikai tömb hatalmának megtörése.
Meggyőződésünk, hogy a politikai alakulatok mellett a polgári, keresztény eszmék mentén elkötelezett civil szervezeteket is tömörítő koalíció nem csak Marosvásárhely, de az egész erdélyi magyar jobboldal újraszületésének lehetőségét is magában hordozza."
Marosvásárhely, 2012. Február 6.
László György,
elnök, MPP Maros megye
Marosvásárhely: az RMDSZ ellen, az EMNP/EMNT-vel szövetkezne a helyi MPP
Az MPP Maros megyei szervezete felkéri az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács helyi és országos szervezetét és ezeknek a struktúráknak vezetőit, hogy mihamarabb csatlakozzanak az általuk kezdeményezte Polgári Koalícióhoz, és találjanak egy közös, pártok felett álló közös jelöltet, aki képes megnyerni a marosvásárhelyi polgármesteri választást. A polgáriak úgy vélik, az RMDSZ-t pártszempontok vezérlik, hiszen a "szövetség a tőle megszokott arroganciával rúgta fel a marosvásárhelyi polgármesterjelölt-állítás körül kialakítandó konszenzus írott és íratlan szabályait" – írják közleményükben.
Ugyanakkor üdvözlik az EMNT és az EMNP országos vezetőinek felhívását, mely szerint független polgármester-jelöltet kell indítani Marosvásárhelyen.
Megállapítják, az EMNP/EMNT és az MPP alapelvei egybecsengenek a polgármester-jelölt kiválasztása ügyében, így mindössze a közös jelölt megtalálása van hátra. A Polgári Koalíció egyik céljaként Marosvásárhely polgármesteri székének magyar jelölt általi megszerzését, másik céljaként pedig "az RMDSZ vezetősége által megtestesített posztkommunista, monolitikus politikai tömb hatalmának megtörését" jelölték meg.
"Meggyőződésünk, hogy a politikai alakulatok mellett a polgári, keresztény eszmék mentén elkötelezett civil szervezeteket is tömörítő koalíció nem csak Marosvásárhely, de az egész erdélyi magyar jobboldal újraszületésének lehetőségét is magában hordozza" – írja a polgáriak nevében László György, az MPP maros megyei elnöke. (hírszerk.
http://gyergyotv.ro/node/12368
Borboly Csaba a GyergyóTv vendége volt.
A Köcsög utcában eregetné a lufikat az MPP
Az RMDSZ kormánypolitikája ellen utcai tüntetést szervez Marosvásárhelyen Szász Jenő, az MPP elnöke. A politikus február 10-ére az RMDSZ egykori elnöki hivatalának székhelyére hívja a demonstrálókat.
A polgári alakulat vezetője szerint azért választották ezt a helyszínt, mert a Kós Károly Alapítvány által használt ingatlan továbbra is Markó Béla irodájának ad helyet.
A legmagasabb állami tisztségben lévő romániai magyarként az RMDSZ-ből Markó Bélának a legnagyobb a felelőssége abban, ami az országban történik. Nem volna erkölcsös részéről, ha magyarként a PDL-t kezdené kritizálni, és a PDL székháza elé hívná tüntetni az életszínvonalukkal elégedetlen magyarokat – jelentette ki a Krónikának Szász.
transindex
Csángó szervezetek üdvözlik az átalakításokat
Nyolc csángóföldi és magyarországi székhelyű, a moldvai csángómagyarokért tevékenykedő szervezet hétfőn közös állásfoglalásban biztosította támogatásáról a magyar kormánynak és a csángóföldi oktatási program támogatóinak a program javítására irányuló intézkedéseit. „A kormány és az oktatási program fő támogatói által az Moldvai Csángómagyarok Szövetségénél (MCSMSZ) végzett átvilágítás eredményei nemcsak az MCSMSZ vezetőségére, hanem alaptalanul a moldvai magyarság egészére is árnyékot vetnek, ezért üdvözöljük a kabinet és az oktatási program támogatóinak a program javítására irányuló intézkedéseit” – olvasható az állásfoglalásban, amelynek kiadói a Szeret-Klézse Alapítvány, a Rekecsinért Egyesület, Forrófalvi Phoenix Kulturális Egyesület, a Csángó Rádió , a Domokos Pál Péter Alapítvány, a Lakatos Demeter Csángómagyar Kulturális Egyesület, a Moldvai Magyarok a Moldvai Magyarokért Egyesület és a Magyarfalu Alapítvány. A nyolc szervezet kifejezte reményét arra vonatkozóan, hogy a moldvai magyar oktatás az eddigiekhez hasonlóan továbbra is kiemelt figyelmet és támogatást kap. Mint írják, a moldvai magyarokért tevékenykedő szervezetek elhatárolódnak minden olyan szándéktól, amely az oktatás finanszírozása körüli problémák megoldását gátolja, és támogatják azt a tervet, amely a jövőre nézve biztosítani kívánja az oktatás pénzügyi és gazdasági átláthatóságát. „A moldvai magyar oktatást közös ügyünknek tekintjük. Számunkra kiemelkedően fontos, hogy az oktatás minősége javuljon, hogy a moldvai iskolai oktatás elérje a romániai magyar iskolák színvonalát, hogy a moldvai magyar tanulók egyenlő esélyt és kellő felkészítést kapjanak a közép- és felsőoktatási tanulmányok folytatásához” – áll a dokumentumban.
Mint ismeretes, a programot eddig kizárólagosan az MCSMSZ bonyolította. A szövetség a korábbi Fidesz-kormány idején indította el magyar állami támogatással a Moldvai Csángó Oktatási Programot. A program keretében ma 25 moldvai faluban oktatják mintegy 2200 csángó gyermeknek a magyar nyelvet. A csángó szövetség hét moldvai településen magyar házat épített vagy vásárolt, a magyarul továbbtanuló diákok számára pedig bentlakási lehetőséget hozott létre Csíkszeredában. A szervezet vezetősége január 30-án jelentette be, hogy testületileg lemondanak a magyarországi költségvetésből az oktatási programhoz nyújtott támogatás rendszerének tervezett átszervezése miatt. A szövetség tizenkét vezető beosztású tisztségviselője által jegyzett dokumentum szerint 2012. január elsejével lejárt a csángószövetség szerződése a Bethlen Gábor Alappal, és újabb szerződés hiányában a szövetség idei működése teljesen ellehetetlenült. A program működtetését az új alapítvány megalakulásáig a Románia Magyar Pedagógusok Szövetsége vette át.
Székelyhon
Kevés marad beruházásra (Elfogadták Barót költségvetését)
Tavalyhoz képest mintegy 150 000 lejjel többől, azaz 10,3 millió lejből gazdálkodhat idén Barót. A többlet ellenére nemhogy könnyebb, hanem nehezebb év elé néznek – az alárendeltségébe tartozó intézmények fenntartásai nőni fognak, így alig 538 000 lejt fordíthatnak fejlesztésre. A város polgármestere, Nagy István által előterjesztett tervezetet az MPP két apró módosító javaslatával fogadták el.
Háromszék
Sajtóközlemény